Du måste acceptera cookies för inriktning för att kunna titta på videos via YouTube.

Mentor får 7 miljoner av Postkodlotteriet

Postkodlotteriet fortsätter att stötta Mentor Sverige

Förra veckan samlades civilsamhällets organisationer, politiker och partners i Stockholms stadshus för att ta del av Svenska Postkodlotteriets årliga utdelning av sitt överskott. Över en miljard kronor fördelades till viktiga samhällsinitiativ – och Mentor Sverige var en av de lyckliga mottagarna!

Vi på Mentor Sverige är stolta och tacksamma över att ha fått ett icke-öronmärkt stöd på hela 7 miljoner kronor från Svenska Postkodlotteriet. Det innebär en fantastisk möjlighet för oss att stärka vårt arbete för unga och skapa ännu fler insatser för att stötta deras väg in i framtiden. Med dessa medel kan vi fortsätta utveckla våra program, nå fler ungdomar och bidra till ett samhälle där varje ung person får de förutsättningar som behövs för att lyckas.

En kväll av inspiration och samarbete

Under kvällen fick vår generalsekreterare Cecilia Bernard, insamlingschef Alexander Rosenberg, kommunikatör Linda Hansson och artisten Rickard Söderberg, möjlighet att fira tillsammans med andra förmånstagare och inspireras av starka röster. En av dem var den prisade journalisten och fredspristagaren Maria Ressa, som höll ett kraftfullt tal om demokrati och mod och fick stående ovationer. Dessutom bjöds gästerna på musikaliska framträdanden av bland andra Peter Jöback och Måns Zelmerlöw.

Framtidens Drömjobb – en satsning för unga

En av kvällens höjdpunkter för oss på Mentor Sverige var att få finansiering för vårt initiativ ”Framtidens Drömjobb” – ett projekt som syftar till att hjälpa fler unga att navigera sin framtid och hitta sin väg ut i arbetslivet. Vi ser fram emot att snart kunna dela mer information om hur detta kommer att göra skillnad för unga i Sverige.

Tillsammans skapar vi förändring

Postkodlotteriets stöd är ett bevis på styrkan i samarbete och vikten av att investera i framtidens generationer. Som Maria Ressa så träffande uttryckte det under kvällen: ”Vi är alla superhjältar så länge vi jobbar tillsammans och håller linjen.” Det tar vi med oss i vårt fortsatta arbete för att skapa en ljusare framtid för unga.

Basstöd Mentor liggande

Vi på Mentor Sverige är oerhört tacksamma för detta stöd och ser fram emot att fortsätta göra skillnad – tillsammans!