Du måste acceptera cookies för inriktning för att kunna titta på videos via YouTube.

Bli mentor

Mentorskap som frigör ungdomars fulla potential

Mentorskap är enklare än många tror. Du träffar en ungdom mellan 13–19 år ett par gånger i månaden, hittar på aktiviteter ni båda gillar och får stöd från Mentor hela vägen.

Varför bli mentor?

✓ Du får möjligheten att göra verklig skillnad för en ung person.

✓ Du blir matchad med en ungdom utifrån intressen och personlighet.

✓ Du får nya perspektiv, erfarenheter och en relation som utvecklar er båda.

För att bli mentor behöver du:

✓ Ha fyllt 20 år.

✓ Ha tid för ett par träffar i månaden.

✓ Vilja vara den vuxna du själv kanske hade behövt.

Tillsammans ger vi fler ungdomar möjligheten att växa upp hälsosamt, hitta sina styrkor och få möjlighet att utvecklas för att nå sin fulla potential. Var med och gör skillnad på riktigt – bli mentor!

VARA MENTOR

Träffa ett av våra mentorpar

Lär känna vårt mentorpar Matilda och Persis som berättar om sitt mentorskap.

Mer om att vara mentor

Din insats som mentor 

  • Att vara mentor är ett idéellt uppdrag.
  • Innan du matchas med en ungdom, går du en digital utbildning och genomgår en bakgrundskontroll via Verifiera. Du lämnar också två personliga referenser.
  • Varje mentorpar får ett aktivitetsstöd på 2 200 kronor för ett år eller 1 100 kronor för att halvår. Aktivitetsstödet används till gemensamma aktiviteter så som cafébesök, bio och bowling. Väljer du att vara mentor i gruppmentorskapet står denna summa i proportion till antalet ungdomar i din grupp. Detta gäller ej digitalt mentorskap.
  • Vi på Mentor anordnar flera aktiviteter som du och din ungdom kan gå på. 

Vad händer när jag ansökt?

  1. Du ansöker om att bli mentor för en eller flera ungdomar.
  2. Vi håller en intervju med dig.
  3. Vi gör en bakgrundskontroll via Verifiera och ger oss två referenser samt går vår interna, digitala utbildning (tar ca 2 timmar).
  4. Du träffar din kontakt hos oss tillsammans med din matchade ungdom/dina matchade ungdomar och vårdnadshavare.
  5. Dags för programstart som både du och ungdomar kommer till. Här ses ni för första gången och får all information ni behöver för ett lyckat mentorskap.
  6. Du sköter mentorskapet självständigt under sex-tolv månader, men har såklart stöd av oss under tiden. Vi finns alltid tillhands!

Lär känna några av våra mentorpar

Nikki och Melek

Nikki & Melek

Vårt mentorpar Nikki, som jobbar på vårt partnerföretag KPMG, och ungdomen Melek, lärde känna varandra genom vårt Mentorprogram.
Nikki och Melek
Charles och Mahdi

Charles & Mahdi

För tio år sedan matchades mentorn Charles med mentorungdomen Mahdi. Det blev starten på ett mentorskap som utvecklas till en djup vänskap.
Charles och Mahdi
Det bästa var att jag fått en kompis, mentor och förebild som jag kunde och fortfarande kan, se upp till.
Mehran, mentorungdom