Du måste acceptera cookies för inriktning för att kunna titta på videos via YouTube.

Sebastian och PC på en resa till London 2023

Träffa mentorparet PC och Sebastian

När Mentorprogrammet blev starten på en livslång relation

Året var 2017 när PC och Sebastian träffades för första gången genom Mentorprogrammet i Göteborg. Det blev starten på ett mentorskap som inte bara förändrade bådas liv, utan också utvecklades till en nära vänskap – med traditioner som lever vidare än i dag.

Sebastian, som då var 14 år och gick i åttonde klass, fick höra talas om Mentorprogrammet av några klasskamrater.
– Jag var lite nervös inför att träffa en äldre främling, men samtidigt kändes det bra. Det var som att träffa en onlinekompis för första gången. Att jag faktiskt sökte till Mentor är det bästa som hänt mig. Jag har fått både en god vän och en storebror på köpet. Mentorskapet har verkligen förändrat mitt liv, säger Sebastian.

I ett flygplan högt över Göteborg, Sebastians höjdrädsla till trots

För PC väcktes tanken på att bli mentor i samband med en svår tid i livet.

En nära vän sa till mig när min pappa hade gått bort att jag borde göra något vettigt, något meningsfullt. Då tipsade han om Mentor Sverige. Jag kände direkt att det här kunde passa mig, och jag hade tur som matchades med Sebastian bara några veckor efter att jag anmält mig.

På Sebastians student

Redan under de första träffarna fann de ett fint samspel. Ett minne som Sebastian bär med sig är hur hans mentor hjälpte till med studierna.
– Jag brukade säga att jag inte kunde plugga för att jag glömt matteboken i skolan. Då hade PC redan varit ett steg före mig och lånat en på biblioteket. Det gjorde att jag inte kunde smita undan, men också att jag kände hur mycket han brydde sig, berättar Sebastian.

En tradition som kommit att prägla deras relation är de årliga skidresorna.
– Jag har turen att kunna låna stugor genom jobbet och vi brukar åka tillsammans med våra familjer och vänner, sist var vi åtta personer. Det har blivit en självklar del av året, säger PC.

Under en av de årliga skidresorna

För honom har mentorskapet också blivit en möjlighet till egen utveckling.
– Att vara mentor är en påminnelse om att man kan göra skillnad genom att bara vara sig själv. I jobbet förväntas jag alltid leverera på ett visst sätt, men i rollen som mentor har det räckt med att finnas till och lyssna. Det har varit väldigt värdefullt för mig också.

När Sebastian ser tillbaka på de senaste åren är kan han tydligt se vilken skillnad mentorskapet gjort och han tror att deras relation kommer att hålla livet ut.

Utan PC hade jag inte haft samma stöd genom tonåren. Han har funnits där både i jobbiga och i roliga stunder, och det betyder oerhört mycket för mig.

Mentorn PC:s budskap till andra som funderar på att engagera sig som mentorer är enkelt:
– Sök! Det är så mycket enklare än man tror att få tiden att räcka, och du får tillbaka minst lika mycket som du ger.

Mentorparet var med i P4 Göteborg för att berätta om sitt mentorskap i livesänd radio
Är du intresserad av att veta mer om vad det innebär att vara mentor? Läs mer här!

Författare: Filippa Bejhed